Wieloletnie doświadczenie w pomaganiu polskim przedsiębiorcom w Chinach pozwoliło nam zrozumieć, że większość problemów, z którymi się spotykają jest powtarzalna, a często są one łatwe do uniknięcia. Wychodząc oczekiwaniom naprzeciw, postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje na temat szans, zagrożeń i planowania biznesu w Chinach lub z Chińczykami.
Polacy nie są zaznajomieni z kulturą chińską ani ze stylem życia czy sposobem bycia Chińczyków. Chiny kojarzą się nam głównie z fabrykami zachodnich marek, sklepami internetowymi takimi jak Alibaba czy Aliexpress lub z popularnymi w Polsce firmami, np. Huawei czy Xiaomi. Wiedza Chińczyków o Polakach jest równie uboga i stereotypowa. Biznesmenów obu państw cechuje wyidealizowane myślenie o tym, jak powinno wyglądać prowadzenie interesów w każdym z krajów.
Jak mawiał Sun Tzu: „Kto zna wroga i zna siebie, nie będzie zagrożony choćby i w stu starciach. Kto nie zna wroga, ale zna siebie, czasem odniesie zwycięstwo, a innym razem zostanie pokonany. Kto nie zna ani wroga, ani siebie, nieuchronnie ponosi klęskę w każdej walce”.
W tej samej kolejności należy poznać swoich partnerów, siebie, rynek, a także cele i środowisko biznesowe.
Chiny są dla nas ogromną szansą gospodarczą. Ten, kto zrozumie chiński umysł i możliwości płynące ze współpracy z Chińczykami, uzyska szansę stworzenia czegoś, o czym konkurencja może tylko marzyć. W Polsce istnieją już firmy, które dostrzegły tę szansę, wykorzystały ją i z małych spółek urosły do roli liderów w swojej branży – stało się tak, właśnie dzięki ścisłej współpracy z podmiotami chińskimi. Dobrą lekcją dla polskich przedsiębiorców, może być zrozumienie podejścia firm niemieckich i południowokoreańskich, którym udało się osiągnąć świetne wyniki w Chinach, dzięki nauczeniu się robienia interesów z Chińczykami oraz dostosowaniu się do chińskiej kultury biznesowej.