Czerwiec był dla nas bardzo aktywnym miesiącem. Członkowie naszego zespołu wykładali w ramach kursu Szkoła Prawa, Biznesu i Kultury Chińskiej tworzonego przez naszą kancelarię wraz z Wyższa Szkoła Biznesu – National-Louis University. Nasz zespół jest zaangażowany także w przygotowanie wykładów, które będą się odbywać od października 2023 r. na nowym kierunku studiów Inwestycje i handel na rynkach azjatyckich, prowadzonym przez Uczelnie Techniczno-Handlową im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie.
Oprócz tego braliśmy udział w corocznej gali Polsko-Chińskiej Głównej Izby Gospodarczej.
Mec. Kamil Biernat spędził część miesiąca w Chinach, reprezentując interesy naszych polskich Klientów.
Spis treści
- Kurs Specjalistyczny pt. Szkoła Prawa, Biznesu i Kultury Chińskiej
- Nowy kierunek studiów – Inwestycje i handel na rynkach azjatyckich!
- Spotkanie przedsiębiorców corocznej na gali SinoCham
- Delegacja w Chinach
- Nowe artykuły
- Sukces w sprawie!
1. Kurs Specjalizacyjny pt. Szkoła Prawa, Biznesu i Kultury Chińskiej
Mieliśmy zaszczyt poprowadzić dwa webinary tematyczne dla uczestników kursu w Wyższej Szkole Biznesu – w Nowym Sączu uczestniczących w kursie specjalistycznym pt. Szkoła Prawa, Biznesu i Kultury Chińskiej.
W pierwszym webinarze Mec. Kamil Biernat opowiedział o różnicach pomiędzy kulturą Chińską i Polską w życiu codziennym oraz o zagrożeniach w biznesie, które napotykają przedsiębiorcy kupujący towary z Chin.
Mec. Łukasz Kossacki-Lytwyn przybliżył słuchaczom historię kultury chińskiej w czasach dynastii Song, która wywiera także wpływ na współczesne Chiny i często traktowana jest jako okres, do którego Państwo Środka chciałoby nawiązać.
Podczas drugiego webinaru Mec. Liwei Cai prowadził wykład na temat inwestowania w Chinach oraz przedstawił case study z trzech różnych sektorów:
- E-commerce
- Fin-tech
- Green tech
Pełne webinary można obejrzeć pod tymi linkami:
2. Nowy kierunek studiów w Warszawie – Inwestycje i handel na rynkach azjatyckich.
Już od października 2023 na Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie rusza zupełnie nowy kierunek studiów podyplomowych – Inwestycje i handel na rynkach azjatyckich, na którym nasza kancelaria obejmie patronatem blok tematyczny – Chiny!
W ramach współpracy będziemy dzielić się wiedzą, doświadczeniem i praktycznymi umiejętnościami ze studentami, którzy chcą zdobyć niezbędne kompetencje w obszarze inwestycji i handlu na rynkach azjatyckich, w szczególności w Chinach. Jesteśmy dumni, że jako mecenasi będziemy wspólnie budować przestrzeń edukacyjną dla przyszłych pokoleń.
Przeczytaj więcej o programie: https://www.wsb-nlu.edu.pl/pl/szkola-prawa-biznesu-i-kultury-chinskiej
3. Spotkanie przedsiębiorców na corocznej gali Polsko-Chińskiej Głównej Izby Gospodarczej
We wtorek 20 czerwca uczestniczyliśmy w wydarzeniu organizowanym przez Polish-Chinese General Chamber of Commerce, na którym spotkaliśmy się z przedsiębiorcami zajmującymi się biznesem w Chinach. Mieliśmy okazję porozmawiać o bieżących sprawach Polsko-Chińskich, a także o sytuacji ekonomicznej tych krajów oraz o wyzwaniach i sukcesach przedsiębiorców działających na rynkach polskim i chińskim.
Więcej o wydarzeniu możesz przeczytać pod linkiem: https://sinocham.pl/minione-wydarzenia/walne-zgromadzenie-sinocham-2023
4. Delegacja w Chinach
W drugiej połowie czerwca Mec. Kamil Biernat wyjechał w delegację do Chin, podczas której odwiedził Hongkong i Szanghaj.
W ramach pobytu spotkał się z naszymi klientami oraz zespołem Hanglunga w Szanghaju.
Odwiedził także biuro przedstawicielskie jednego z największych portów na Morzu Bałtyckim, które zostało niedawno otwarte z naszą pomocą.
5. Artykuły
Na blogu www.prawochinskie.com.pl pod naszym patrontem pojawiły się dwa nowe wpisy!
Pierwszy artykuł został napisany przez naszą aplikantkę radcowską Beatę Frenkiel, któa w swoim wpisie opisała zawiłości podatkowe w Hongkongu, które często przysparzają Polskim przedsiębiorcom dodatkowych kosztów.
Artykuł znajdziesz pod linkiem: https://prawochinskie.com.pl/hongkong-pulaki-podatkowe-dla-polskich-przedsiebiorcow/
Drugi artykuł został napisany przez Natalię Wilczyńską, która wygrała konkurs dla studentów prawa na najlepszy artykuł. Tym samym Natalia zdobyła możliwość odbycia praktyk w naszej kancelarii. Przeczytaj artykuł na temat systemu spraw wzorcowych, który został wprowadzony w Chinach w 2010 roku pod linkiem: https://prawochinskie.com.pl/system-spraw-wzorcowych-prawo-zwyczajowe-o-chinskiej-charakterystyce/
6. Sukces w sprawie!
W czerwcu udało nam się zakończyć pomyślnie sprawę naszego Klienta, 90-letniego obywatela Izraela i Polski, który przeżył Holokaust i liczne migracje.
Jego pierwotny akt urodzenia z uwagi na zawirowania historyczne nie został nigdy sporządzony, a tzw. księgi wyznaniowe nie przetrwały wojennej pożogi, przez co sprawa była dość trudna i skomplikowana.
Zmiany miejsca zamieszkania skutkowały także zmianami pisowni nazwiska i imion. Pomimo tak zagmatwanych dziejów osobistych udało nam się wykazać przed Sądem, że urodził się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Po zakończeniu sprawy nasz ponad 90 letni Klient może znów legitymować się polskim aktem urodzenia.
Całą historię możesz przeczytać we wpisie do naszej sekcji “doświadczenie”: https://hanglung-law.com/case-study/sprawa-o-ustalenie-tresci-aktu-urodzenia/