Karol Czekałowski

Aplikant radcowski

Aplikant radcowski odpowiedzialny za koordynację pracy zespołu, pracującego nad sprawami powiązanymi z Chińską Republiką Ludową. Specjalizuje się w postępowaniach międzynarodowych. Zajmuje się weryfikowaniem podmiotów gospodarczych, pomocą w postępowaniach polsko – chińskich oraz negocjacjach. Na co dzień koordynuje współpracę działu polskiego i zespołu w Szanghaju.

Od 2022 r. jest aplikantem radcowskim przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Specjalizuje się w chińskim prawie cywilnym i prawie prywatnym międzynarodowym. Od dwóch lat pracuje jako specjalista ds. chińskich w kancelarii Hanglung Law Biernat & Kossacki Spółka Partnerska Radcy Prawnego i Adwokata oraz w ramach pracy prowadzi bloga prawochinskie.com.pl.

Doświadczenie zdobyte dzięki wielokrotnemu pobytowi w Chinach w ramach programów, studiów i konferencji naukowych, znajomość języka chińskiego oraz doświadczenie w pracy w kancelarii, w ramach której każdego dnia współpracuje z Chińczykami, pozwoliło mu stać się specjalistą w tej dziedzinie. Cieszy się ze swojego wysiłku i wkładu w popularyzację prawa chińskiego w Polsce.

Doświadczenie 专业研究

„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie obronił pracę na temat Nowego Jedwabnego Szlaku (Prawno-prywatne aspekty towarowego transportu kolejowego pomiędzy UE a Chinami). W 2017 roku ukończył program CLTE na uniwersytecie China University of Political Science and Law, który corocznie uznawany jest za drugą najlepszą uczelnię prawną w Chinach. W 2022 r. ukończył program LLM (dodatkowe magisterium dla prawników z zakresu prawa innego kraju) z prawa chińskiego jako stypendysta. Od 2018 r. jest aktywnym działaczem i członkiem zarządu, a od 2022 r. prezesem stowarzyszenia Chinese Law Association.

W pracy uwielbia możliwość poszukiwania sprawiedliwości. Długo, dobrze i dokładnie przygotowywana i wielokrotnie przeanalizowana sprawa, przeradzająca się w rzeczywiste wyniki oraz pozytywne skutki dla klienta napełniają go dumą oraz dają motywację. Potrafi czynić cuda. Nieraz udało mu się namierzyć podmiot, którego odnalezienie wydawało się niemożliwe i odzyskać środki, z których utratą klient zdążył się pogodzić.

Za swoje największe autorytety uważa św. Józefa – za milczenie, pracę i dbanie o rodzinę oraz św. Maksymiliana Kolbe, którego przykład inspiruje go do stawiania sobie jak najwyższych celów. Wierzy, że ze wszystkiego można wyciągnąć inspirację.

Wolny czas przeznacza na prowadzenie stowarzyszenia prawa chińskiego Chinese Law Association oraz doskonalenie znajomości języka chińskiego. Jak sam mówi, w Chinach fascynuje go wszystko. Jest ogromnym fanem chińskiej sztuki picia herbaty, interesuje go chińska poezja.

Oprócz Azji lubi architekturę, malarstwo, liturgikę, teologię, filozofię i historię. Jest też miłośnikiem każdej kuchni świata, męskiej mody oraz dobrej whisky. W wolnej chwili z chęcią ogląda komedie, czyta powieści fantasy oraz jeździ na biwaki.

Posługuje się językiem angielskim, chińskim i niemieckim.

Budynek w ChinachBudynek w Chinach
Moje specjalizacje 专长

Nasi Klienci mogą liczyć na wsparcie we wszystkich etapach rozpoczynania i prowadzenia działalności międzynarodowej.